Hitler využil politickou nestabilitu a sociální chaoc německé Výmarské republiky. aby se v roce 1933 dostal k moci, a pak se prostřednictvím násilí a zastrašovámí stal diktátorem. V jeho nacismu se spojoval nacionalismus, rasismus a obrovské expanzionistické ambice. Hitler jasně vyjádřil touhu po vytvoření velké říše, které mělo být dosaženo zničením údajných německých rasových a ideologických nepřátel.Touha realizovat svoje expanzionistické snahy uvrhla postupně Evropu do diplomatického chaosu a nakonec i do války.
Hitlerova politická obratnost byla založena na oportunistickém charakteru a mistrovském ovládání umění propagandy. A jako Vůdce se stal Hitler i zároveň armády. V této funkci byly jeho odvaha a smělost demonstrovány v prvopočátečních úspěších blitzkriegu.
Avšak počínaje rokem 1941 se mu už politicky přestávalo dařit, navíc jeho tvrdohlavost a nedostatek strategického myšlení vedly ke stálému zhoršování vojenské situace. Hitler se začal čím dál víc izolovat od reality a odmítal připustit, že válka je prohraná.
Hitler úspěšně přežil pokus o atentát v roce 1944, ale nakonec si v roce 1945 sám vzal život. Hitlerova říše byla sice zničena, ale totální destrukce, do které uvrhal svět, vyústila v nejkrvavější válku celých lidských dějin.
Erwin Rommel
Po katastrofické porážce italského tažení v severní Africe sem byl v roce 1941 vyslán, aby velel německému Afrikakorpsu,Rommel se zde proslavil jako mistr taktiky pouštní války se svojí schopností využívat neočekávaných příležitostí, používáním neortodoxnich metod a nasazením obrněných jednotek s maximální účinností.V roce 1942 se mu podařilo znovu dobýt Tobrúk a vrhnout spojenecké síly až k al Alameniu v Egyptě.. Rommel přezdívaný též ,,pouštní liška" byl povýšen na polního maršála a přivedl Afrikakorps k řadě skvělých vítězsví.
V listopadu 1942 byl Rommel přinucen po britském vítězství u el Alameinu a a spojeneckém vylodění nazvaném operace Torch (Pochodeň) ustoupit až do Tuniska. Severní Afriku opustil v roce 1943. Jeho dalším určením byla Francie, kde se pustil do realizace protiinvazních opatření, jež sám Hitlerovi navrhl.Za spojeneckého vylodění ve Francii v roce 1944 byl velitelem skupiny armád B. Krátce potom byl při leteckém útoku těžce zraněn a vratil se do Německa.Protože se zapletl do nezdařeného červnového atentátu na Hitlera, požil jed a zemřel. Vyhnul se tak nebezpečí soudního procesu a represálií hrozících jeho rodině.
Winston Churchill
Churchillovi se podařilo změnit postoj celého britského národa k válce tím, že odmítal přistupovat na jakékoli známky poraženectví.Neochvějně, leč také netrpělivě jako ministerský předseda nabádal svoje vojenské velitele k ofenzivním akcím. Churchillovi se odařilo vybudovat koalici spojenců, ale jako nejduležitější pro přežití Británie se ukázala silná podpora ze strany Spojených států amerických.
Série vrcholných konferencí umožnila Churchillovi a ostatním vůdcům spojeneckých zemí stanovit základní strategii pro vedení války. Navzdory svému antikomunistickému přesvědčení se Churchillovi podařilo vybudovat funkční spojenectví se Sovětským svazem, i když naprosto správně anticipoval to , že poválečná Evropa bude rozdělena mezi dva mocenské bloky.
V oblasti domácí politiky se mu podařilo po dobu trvání válečné koaliční vlády zabezpečit podpru a spolupráci i ze strany Dolní sněmovny britského parlamentu. Churchillovo mistrovské využívání propagandy , jeho výstřednost a omračující řečnické umění dokázaly zelektrizovat celý britský národ a zajistily mu podporu po celou dobu trvání války. Navzdory svojí popularitě jako válečného vůdce prohrál Churchill volby v roce 1945 , protže mnozí cítil, že pro změny , které se musí odehrát v poválečné Británii, bude lepší nový ministerský předseda. Nicméně i přesto zůstává Churchill jednou z nejdůležitějších politických osobností 20. století.
If YOU saw it, your CLIENTS will see it too!
(BryanStero, 28. 5. 2024 2:29)